پرورش بلدرچین

یازار : دامپرور نمونه

+0 به یه ن
اگر شما به تازگی به جمعیت پرورش دهندگان بلدرچین پیوسته اید و یا علاقه مند به پرورش بلدرچین شده اید و قصد نوشتن یک طرح اولیه برای احداث فارم پرورش بلدرچین به صورت صنعتی را دارید، قطعاَ سوالات زیادی در مورد پرورش و نگهداری بلدرچین از تغذیه و جیره غذایی و دستگاه جوجه کشی بلدرچین و تجهیزات پرورش بلدرچین و کشتارگاه و بسته بندی تا فروش و بازار یابی محصولات بلدرچین و سود پرورش بلدرچین و … برای شما مطرح شده و برای پاسخ آنها سایت های اینترنتی و گروهای تلگرامی آموزش پرورش بلدرچین را جستجو کرده و با جواب های ضد و نقیضی روبرو شده اید که باعث سردرگمی شما شده است.

اکنون به ابعاد گوناگون شغل پرورش بلدرچین از ابتدا تا انتهای کار به طور جامع و کلی خواهیم پرداخت، و امیدواریم پس از مطالعه این مطلب تصمیم گیری برای شروع کار پرورش و یا نحوه توسعه مزرعه بلدرچین برای شما آسان و مطلوب شود.

 تا انتهای این متن با ما همراه شوید. مدت تقریبی مطالعه این مقاله … دقیقه محاسبه شده ولی میزان بهره مندی شما از این مطالب  بسیار ارزشمند تر از وقتی است که صرف مطالعه آن میکنید، انشاالله.

در طول این مقاله سعی شده از مثال های عینی و مطالب مستند استفاده شود و گزارش ها و اخبار مهم پرورش بلدرچین را بررسی نماییم تا خواننده بتواند تصمیمی دقیق برای شروع فعالیت بگیرد.

بازار مصرف گوشت و تخم بلدرچین

خوشبختانه مردم ایران بیشتر از گذشته با خواص گوشت و تخم بلدرچین آشنا شده اند. و گوشت این پرنده را به گوشت مرغ ترجیح می دهند. زیرا تخم و گوشت بلدرچین دارای درصد بالایی آهن، پتاسیم، روی، منیزیم و انواع ویتامین ها می باشد. گوشتش لذیذ تر از گوشت سایر پرندگان است. برای بیماری های قلبی و آسم و از بردن سنگ کلیه و مثانه بسیار مفید است. بسیاری از رستوران های لوکس خریدار گوشت بلدرچین هستند، مردم زیادی برای گرامیداشت مهمانان خود از گوشت بلدرچین برای پذیرایی از آنها استفاده می کند.
بنا بر بازار مصرف و نوع فصل سال پرورش نوع بلدرچین متفاوت است، در برخی فصول مصرف گوشت بلدرچین بالاست و در برخی موارد مصرف تخم بلدرچین. شما باید با توجه به نیاز بازار مبادرت به پرورش نوع تخم گذار یا گوشتی این پرنده بنمایید.
توصیه اکید می شود قبل از شروع به تاسیس مزرعه، کاملا بازار این پرنده را بشناسید و برای خودتان مشتریان بالقوه جذب کنید. تحقیقات میدانی خودتان را کامل کنید و رقیبان خود را بشناسید.
از اینجا به بعد توضیحات پرورش بلدرچین تخم گذار و بلدرچین گوشتی جدا از هم خواهد بود، شما نیز با توجه به هدف خود هر قسمت از مقاله را که مایل هستید، مطالعه فرمایید.

پرورش بلدرچین در خانه (اصول مهم در آموزش پرورش بلدرچین)
گوشت خوشمزه و پرخاصیت بلدرچین و نیز تقاضای زیاد مصرف کنندگان در سالهای اخیر، عده ایی را بر آن داشت تا با توجه به شرایط و نگهداری این پرنده پرخاصیت به فکر راه اندازی کسب و کار جدید باشند . ناگفته نماند که در شروع هر کاری نیاز هست، شرایط را با توجه به مزایا و معایب آن مورد بررسی قرار داد چرا که تولید و پرورش بلدرچین و همچین روش تغذیه و نگهداری از آن به دانشی نیاز دارد که بهتر است در ابتدای کار آن را مورد بررسی قرار دهیم.

ویژگی‌های پرنده بلدرچین
بلدرچین یک پرنده وحشی از خانواده ماکیان و زیر مجموعه کبک سانان است . این پرنده پر جنب و جوش توانایی سازگاری با هر شرایط محیطی را دارد پرندگان مقاومی هستند چرا که قادر به ادامه زندگی و تولید مثل در هر شرایط مختلف آب و هوایی را دارند . ناگفته نماند که گوشت خوشمزه و مطبوع این پرنده ریز جثه بخاطر پروازهای زیادی است که در طول زندگی خود در طبیعت انجام می دهد.

گوشت بلدرچین با درصد چربی کمتر پروتئین زیادی که دارد فواید زیادی برای کودکان و بیماران دارد. همچنین تخم بلدرچین شامل انواع ویتامین‌ها (به غیر از ویتامین c) است. نسبت به تخم مرغ کلسترول کمتر و کیفیت بالاتری دارد .

آشنایی با پرورش بلدرچین در خانه
حدود ۱۲ الی ۱۵ سال پیش نگهداری و تولید بلدرچین در ایران آغاز شد و شرایط اقتصادی پر سود ، سرمایه گذاران زیادی را برآن داشت تا در صنعت پرورش این پرنده ریز جثه دست به توسعه بزنند . چرا که ویژگی های زیادی که این پرنده از قبیل تولید تخم به تعداد بالا، رشد سریع، جیره غذایی بسیار ارزان،تراکم تولید بالا در واحد سطح، سیستم ایمنی بالا در مقابل برخی از بیماری های پرندگان ، کم فاصله بودن در بین نسل ها، بلوغ زودهنگام و قیمت بالای گوشت و تخم بلدرچین در بازار و مخصوصا بازگشتن سریع سرمایه به تولید کننده باعث شد تا علاقه مندان زیادی از قبیل کشاورزان و تولید کنندگان دست به پرورش صنعتی این پرنده محبوب و ارزشمند بزنند.
فرآیند جوجه‌کشی و تولید مثل
بلوغ جنسی بلدرچین ماده خیلی سریع اتفاق می افتد و در حدود سن ۴۲ روزگی تخم گذاشتن را آغاز می کند. زمان جوجه کشی طبیعی بلدرچین نسبت به حالت مصنوعی توسط دستگاه جوجه کشی تقریبا طولانی مدت است و در فصل های بهار و تابستان تخم می گذارد. جالب است بدانید که بلدرچین های اهلی تمام طول سال می توانند تولید مثل کنند.در طبیعت وقتی یک بلدرچین ماده و یا نر جفت خود را پیدا می کنند اقدام به جفت گیری و ساختن آشیانه خود می کنند.

بلدرچین‌ها در حالت طبیعی لانه خود را روی زمین و معمولا بین صخره‌ها و چمن زارها قرار می‌سازند. ۷۰ درصد تخم گذاری های آنها در بعد از ظهر اتفاق می افتد بعداز یک دوره تخم‌گذاری، بلدرچین ماده کرچ شده و به مدت معمولا ۱۸روز روی تخم ها می خوابد بعد از سپری شدن این ایام ،۷۵ – ۸۰ درصد جوجه ها با توجه به شرایط مساعد محیط سر از تخم بیرون می آورند. هر بلدرچین ماده می‌تواند روی حدود ۱۰ عدد تخم بخوابد.

پرورش بلدرچین گوشتی
پرورش بلدرچین بر روی بستر یا در قفس ممکن است انجام شود . قفس های مورد استفاده تا هشت طبقه ساخته میشوند . بلندی هر طبقه حدود بیست سانتی متر نربع و مساحت آن حدود ۵/۰ تا ۸/۰ متر مربع است . هر جوجه بلدرچین به حدود ۱۵۰ سانتی متر مربع جا نیاز دارد . بنابریندر چنین قفس هایی سی تا چهل جوجه بلدرچین جا میگیرند . در یک طرف این قفس ها آبخوری و در طرف دیگر دان خوری قرارداده می شود.

پرورش بلدرچین در قفس بهتر از بستر است . زیرا در یک فضای کم میتوان تعداد بیشتری جوجه بلدرچین نگهداری کرد . اما در صورت استفاده ازقفس باید دقت کردچون تعداد بسیاری بلدرچین در یک جای کوچک قرار دارند ، باید به طور مرتب هوای تازه در محیط وارد شود.

این کار برای کم کردن حرارت اضافی ، رطوبت و گازهای زیان آور است . دمای سالن پرورش جوجه بلدرچین در روز اول باید ۳۵ درجه سانتریگراد باشد . سپس هر چهار روز یکبار ، سه درجه سانتی گراد دما کم میشود تا به بیست و یک تا بیست و دو درجه سانتی گراد برسد نور در سالن پرورش در دو هفته اول باید به صورت تمام وقت یعنی ۲۴ ساعته باشد.

پس از آن مدت ۱۲ ساعت در روز سالن روشن خواهد بود بهتر است جوجه بلدرچین های نرو ماده بصورت جدا از هم نگهداری شوند . وقتی بلدرچین ها به سن سه هفتگی میرسند ، میتوان نر و ماده را از هم تشخیص داد . در این سن پرهای سینه نرها به رنگ قرمز مایل به قهوه ای است . ماده ها نیز دارای پرهای سینه ای به رنگ خاکستری با خال های سیاه هستند.

برخی از دلایل احتمالی کم بودن میزان جوجه درآوری و پرورش بلدرچین گوشتی
 • نطفه دار نبودن تخم های بلدرچین
 • تخم ها ترک خورده و محتویات آن خشک شده اند
 • تنش مداوم در گله مولد که باعث افزایش تخم های نابارور در گله می شود
 • نگهداری گله بصورت هم خون برای مدت بیش از سه سال
 • پرنده های ماده و یا نر معلول یا غیر طبیعی که باعث تولید تخم های نابارور می شوند
 • استفاده از گله مولد مسن
 • کموبدهای غذایی گله مولد
 • نسبت نامناسب نر به ماده
 • نگهداری بیش از حد تخم در انبار
 • شرایط نامناسب نگهداری از تخم قبل از انجام عمل جوجه کشی
 • بی توجهی کردن به چرخاندن تخم ها در انبار و یا در داخل دستگاه جوجه کشی
انواع روش پرورش بلدرچین
اگر شما قصد فعالیت جدی در پرورش بلدرچین را دارید بهتر است از همین شروع کار نوع و روش کار خود را انتخاب کنید. با انجام این کار می توانید سود بیشتری را از بازار پرورش بلدرچین کسب کنید. به این نکته توجه کنید که مزرعه بلدرچین همانطور که می تواند بسیار سودمند و پر درآمد باشد با کمی بی تدبیری می تواند به ورشکستگی ختم شود.

وقتی صحبت از نگهداری بلدرچین میکنیم ابتدا باید مشخص کنیم چه نوعی از پرورش را قرار است انجام دهیم. شما می توانید یک مجموعه کامل نگهداری مولد بلدرچین که واحدهای بلدرچین تخمگذار خوراکی، واحد جوجه کشی بلدرچین، پرورش بلدرچین گوشتی ، تولید و پرورش نیمچه مادر مولد یا تخمگذار بلدرچین، تا کشتارگاه و سالن بسته بندی گوشت و تخم بلدرچین و حتی واحد فناوری کود بلدرچین را به عنوان زیر مجموعه ها درخود جای داده باشد راه اندازی کنید. یا یک بخش از مراحل پرورش بلدرچین، مثلا فقط نگهداری بلدرچین تخمگذار را انجام دهید.

حال هر کدام که باشد باز هم  شغل پرورش بلدرچین در دنیا به چندین روش به صورت سنتی یا (نیمه صنعتی) و صنعتی و در محدوده های متفاوت درآمدی  تقسیم بندی و قابل انجام می باشد که به این ابعاد اشاره می کنیم. ابتدا قسمت های مختلف یک واحد پرورش بلدرچین را مرور میکنیم و به جوانب گوناگون آن، از نکات فنی لازم الاجرا در پرورش و بررسی سود و زیان تا چالش ها و فرصت ها خواهیم پرداخت و سپس یک مجموعه کامل پرورش بلدرچین را بررسی خواهیم کرد.

پرورش بلدرچین تخمگذار خوراکی
پرورش بلدرچین تخمگذار خوراکی از پرطرفدار ترین قسمت های نگهداری بلدرچین در دنیا برای کسب درآمد محسوب می شود. از دلایل آن هم اول بازار فروش خوب و وسیع تخم بلدرچین و دوم نیاز به سرمایه اولیه کم تر برای شروع به کار پرورش بلدرچین تخمگذار نسب به پرورش سایر طیور مثل پرورش کبک و پرورش قرقاول و… است.

تخم بلدرچین سرشار از ویتامینهای گروه B و آهن و فسفر بوده و به دلیل عاری بودن از کلسترول مضر برای تمامی گروه های افراد جامعه مفید بوده و امروز مردم به خواص شگفت انگیز تخم بلدرچین پی برده اند، لذا بازار مصرف این محصول هر روز بهتر از روز قبل خواهد بود.

(برای آشنایی کامل در این موضوع پیشنهاد می کنیم مقاله خواص تخم بلدرچین را مطالعه فرمایید)

برای تولید تخم بلدرچین خوراکی نیازی به نگهداری بلدرچین های نر در بین بلدرچین های ماده نداریم و حتی این کار می تواند مشکلاتی را پدید آورد. از جمله این مشکلات، نطفه دار شدن برخی از تخم های بلدرچین خوراکی بوده و چنانچه این تخم ها در طول مدت عرضه به بازار و یا در زمان نگهداری در مغازه و خانه مصرف کننده نهایی فقط 24 ساعت در گرمای بالای 32 درجه قرار گیرند نطفه کمی رشد کرده و سپس رشد متوقف می شود و لکه خون روی زرده ایجاد میکند و تخم بلدرچین فاسد و غیر قابل مصرف می شود.


 • [ ]